ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERY

EN ÇOK OKUNANLAR

SİTEMİZE ZİYARETLER!

       
Irak ve İran Savaşı, Şianın hainlik yüzü!

Irak ve İran Savaşı, Şianın hainlik yüzü!

Tarih 11 Mayys 2012, 11:08 Editör Yönetici

Şii İran'ın Müslüman ülkeler ile olan ilişkisine ve düşmanlığına güzel bir cevaptır, İran ve Irak savaşı..

Not: Yazının sonunda ki videoyu özellikle izleminizi tavsiye ediyoruz. Başka bir Delil arıyorsanız o videoda fazlası ile bulacaksınız.

İran Devrimi’nin ilk uluslararası sonucu İran – Irak Savaşı’dır. İran’ın Şia rejimini ihraç etmek istemesi, Irak’ta sert karşılandı. Irak lideri Saddam Hüseyin, İran’ı Iraklı Şiileri kışkırtmakla suçladı. Geçmişte de gergin olan Irak-İran ilişkileri, İran Devrimi ile kopma noktasına geldi.

İran-Irak gerginliğinin geçmişinde stratejik-bölgesel unsurların da etkisi vardır. Ancak İran’ın devrimin verdiği zafer sarhoşluğuyla Şia ihracına kalkışması ve Irak’taki Şiileri devlet yönetimine karşı isyana çağırması, savaşı tetikleyen etken oldu.

Irak’ta Şiiler, Şii Dava Örgütü etrafında toplanmıştı. İran’ın devrim ihracının hız kazanmasıyla birlikte Irak, Şii Dava örgütü lideri Iraklı Ayetullah Bekir Sadr’ı Nisan 1980′de tutuklattı. Buna karşın İran destekli örgüt, Irak’ta birçok bombalama eylemiyle birlikte üst düzey devlet adamlarına yönelik suikast girişimlerinde bulundu. Takvimler 1980 Ağustos’un gösterdiğinde iki ülke arasındaki gerginlik askeri boyut kazanmış ve küçük çaplı sınır çatışmaları başladı.

Şii İran’ın, Irak’a devrim ihracında ısrar etmesi savaşın büyümesine sebep oldu. Tehdidin büyüklüğünü gören Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejimi, üstünlük elde edebilmek için 1980 Eylül’ünde İran’ın birkaç şehrini işgal etti.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; İran’ın sözde “İslam Devrimini” gerçekleştirdikten sonra, İran topraklarında Asr-ı Saadet’i yaşaması ve yaşatması gerekirken, bunun yerine ilk iş olarak başka bir İslam ülkesi olan Irak’a savaş açmasıdır.

İran tarihte de başta Osmanlı olmak üzere sadece Müslüman devletlerle savaşmış, birçok kez Müslüman devletlere karşı Haçlılar ve Moğollarla işbirliği yapmış, Anadolu ve Ortadoğu’daki Şiileri Osmanlı’ya karşı kışkırtmış ve ayaklandırmıştır.

Savaş, iç politika malzemesi oldu

İran, Irak’ın kendine saldırmasını sağlamakla bir taşla iki kuş vurdu. Öncelikle, halka ortak bir düşman göstererek, İranlıların Humeyni etrafında toparlanmasını sağladı. İkinci olarak, iç siyasetteki devrim karşıtlarını ezme fırsatı yakalamış oldu. Savaş sırasında İran’da otuz bin muhalif din adamı öldürüldü.

Savaşın faturası: 1 milyon ölü

Savaşın sürdüğü yıllarda Şii İran, “Kudüs’e Giden Yol Kerbela’dan Geçer” türünden sloganlarla kanlı savaşı kutsadı. Ancak İran hiçbir zaman Kudüs’ü almak için İsrail’le savaşmadı.

İran – Irak Savaşında, Haçlı seferlerinde dahi görülmeyen bir Müslüman kıyımı yaşandı. Savaş sırasında 1 milyon insan savaş sırasında öldü. 10 milyon insan da savaştan dolaylı olarak (hastalık, zorunlu göç, kıtlık gibi sebeplerden) etkilenerek öldü.

Savaşta ölenlerin çoğu Müslüman Sünnilerdi. İran, savaş esnasında hem Irak’taki Sünnileri, hem de İran’daki Sünni Müslümanları öldürdü.

Alıntı - irantehlikesi.com

Bu haber 20548 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ŞİA MEZHEBİ-İRAN

İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI

İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI İRAN VE ŞİA GERÇEĞİ - ŞİİLERİN BATIL İNANÇLARI (Sahabeye nasıl lanet ediyorlar)

TRT Ekranlarından Mezheplere Saldırı ve Şia'yı Kurtarma

TRT Ekranlarından Mezheplere Saldırı ve Şia'yı Kurtarma Pelin Çift İle Gündem Ötesi adlı program İsrail'in ve Vatikan'ın yapamadığını Devlet kanalından yapıyor..

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign