ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 422369157
Toplam Çoğul: 649851801
ÖMÜR UZAR MI?

ÖMÜR UZAR MI?

Tarih 20 Aralık 2017, 09:47 Editör Yönetici

ÖMÜR UZAR MI?

ÖMÜR UZAR MI? [1]

“Kime uzun ömür verirsek, onu yaratılış itibariyle tersine çeviririz (gücünü azaltırız). Hâlâ düşünmeyecekler mi?” (Yasin, 36/68).

Allah Teâlâ, yarattığı her canlı hakkında belirli bir yaşama süresi takdir etmiştir. Kur’an, “Her topluluğun belli bir eceli vardır. Onların eceli geldiğinde ne bir an geri kalabilirler ne de öne geçebilirler”[1] âyetiyle bu hükme işaret etmektedir. “Allah, eceli geldiğinde hiçbir kimseyi asla ertelemez...”[2] âyeti de aynı mahiyettedir.

“Sadakanın veya akrabayı ziyaretin ömrü uzatacağını”[3]  ya da “akrabayı ziyaretin, ölümü geciktireceğini” belirten bazı hadislerle,[4] “kendisine ömür verilen bir kimsenin ömrünün uzatılması ve eksiltilmesinin söz konusu olmayacağı, bunun Levh-iMahfuz’da yazılı olduğundan” söz eden âyet-i kerime[5], canlılar için ölüm vaktinin Allah katında belirlenmiş olması gerçeğiyle ilk bakışta örtüşmüyor gibi görünmektedir.

İslâm alimlerimiz, ömrün uzamasından söz eden nassları çeşitli şekillerde yorumlamaktadırlar. Buna göre, yapılan bazı iyiliklerin ömrü uzatması, kullara göre değil, Allah’ın ezelî ilmine göredir. Allah, kullarının hayatta hangi güzel amelleri işleyeceklerini bildiği için, buna göre ecellerini belirlemiştir. Kur’an’ın ifade ettiği ecel de bu sonuç itibarıyladır. O halde Allah katında önceden belirlenen bu vakit, kullara göre ömrün uzaması değildir.[6]

Söz konusu nasslarla ilgili getirilen diğer bir yorum da şöyledir: Ömrün uzamasından maksat, rızkın bolluğu ve beden sağlığını da kapsayacak şekilde ömrün bereketli olmasıdır. Bu suretle kişi, gerçek hayatından daha uzun ömürle yaşamış gibi hayırlı işleri başarmaya muvaffak olacaktır.[7]

Cenâb-ı Hakk hepimize yolunda harcanan sağlıklı ömür bahşetsin, iman ile göçen geçmişlerimize rahmet eylesin.

 

17.12.2017

Dr. Ahmet GELİŞGEN

 

[1] 2006 yılında DİB tarafından istenen takvim yazımız esas alınmıştır.[1] A’raf, 7/34.

[2] Münâfikûn, 63/11.

[3] Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr, s. 308, 309, No: 4996, 5002.

[4] Buhâri, Edeb, 12, VII/72; Müslim, Birr, 20, III/45; Ebû Dâvud, Zekât, 45, II/321.

[5] Fâtır, 35/11.

[6] Bkz. Sâbûnî, Mâtûrîdiye Akâidi, Çev. Bekir Topaloğlu, s. 159.

[7] Davudoğlu, Müslim Terceme ve Şerhi, X/498.

Bu haber 409 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK! GÖRMEZ’İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim