ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 8

Toplam Tekil: 423783999
Toplam Çoğul: 651783614
ALİ KÖSE'NiN GARİP SÖZLERİ

ALİ KÖSE'NiN GARİP SÖZLERİ

Tarih 02 Nisan 2018, 15:44 Editör Yönetici

MARMARA İLAHİYAT DEKANI ALİ KÖSE'NiN BİR TV DİZİSİNDEN PAYLAŞTIĞI GARİP SÖZLER(1)

MARMARA İLAHİYAT DEKANI ALİ KÖSE’NiN BİR TV DİZİSİNDEN PAYLAŞTIĞI GARİP SÖZLER(1)

 

[“Peygamber Efendimize yakıştıramadığınızı Allah’a nasıl yakıştırıyorsunuz?”]

 

Bir televizyonda oynayan “SEN ANLAT KARADENİZ” dizisinde, kadına şiddeti konu alan bir hutbe sahnesine yer verilmiş. Hutbede hoca (!), konuya girince camide bulunan cemaat arasındasert tartışmalar baş gösteriyor.Hoca da hutbede bir ara dikilip bu tartışmaları izliyor. Tartışmalar devam ederken hoca cemaate soruyor:

 

“Peygamberimiz kadın dövmüş mü, ona kadın dövmeyi yakıştırabiliyor musunuz” diye soruyor.

 

Cemaat da “hayır” diye cevap verince, hoca:

 

“Peygamber Efendimize yakıştıramadığınız bu fiili, o halde Allah’a nasıl yakıştırıyorsunuz?” diyor.

 

Böylece hoca (!), herhangi bir yoruma da ihtiyaç duymadan ayetteki açık lafzı, keyfi tasarruf ve düşüncesiyle inkâr etmiş oluyor.

 

Dizideki sözde hutbede ayrıca, camide hutbe esnasında cedel ve kavga edilebileceği de fiilen öğretilmiş oluyor. Bu suretle, hutbe okunurken namazda olduğu gibi ciddiyeti emreden ve yanındaki konuşana “sus” demeyi bile öngörmeyen Dinimizin bu husustaki hüküm ve adabı çiğnenmiş oluyor. Camilerde tartışma veya kavgayı kıyamet alameti ve musibet sebebi sayan hadisi şerifler de işin cabası. Bir film yazarının kafasından çizdiği senaryoya göre bir din anlayışı ve fasit bir cami adabı, millete en âyâni yöntemle öğretiliyor.

 

Usul yönünden de dizideki hutbede verilen mesaj son derece hatalıdır. Herşeyden önce, genel kural olarak belirtelim ki, dinen mubah addedilen bir fiili Hz. Peygamber (s.a.v.)’in terketmesi, o fiilin haramlığına işaret etmez. Sakın ola bu ifadeden, kadını dövmenin mubahlığı anlaşılmasın! Sadece, kadını dövme tartışmalarının dışında, fıkıhtaki bir genel kuraldan söz ediyorum. Hz. Peygamber’in haram olan bir fiili işlemesi ise asla düşünülemez. İş bu durumda yanlış usulden varılacak hüküm de yanlış olur.

 

Öte yandan, İslamiyet’te, sadece Hz. Peygamber (s.a.v.)’e emredilen yahut sadece ona haram kılınan yahut da sadece ona müsaade edilen istisnaî fiiller de vardır. Örneğin, teheccütnamazı ona farzdır. Soğan sarımsak gibi ağız kokusu yapan yiyecekler ona haram kılınmıştır. Onun vefatından sonra geriye kalan hanımlarının başka biriyle evlenmesi, muhkem (en güçlü) bir haramdır. Zira onlar ümmetin anneleridir. Aynı anda 4’ten fazla hanımı nikahı altında bulundurma ise ona ruhsat olarak verilmiştir. Bu konuda başka örnekler de vardır. Bu ve benzeri örneklerden hiçbiri, ümmet hakkında delil değildir. Yani Peygamber (s.a.v.) bu konuda şöyle hareket etmiştir, diyerek biz de onun gibi davranamayız. Kısaca bunlar Hz. Peygamber (s.a.v.) hakkında, sadece ona mahsus istisnai hükümlerdir.

 

Kaldı ki dizide okunan -sözde- hutbede, usulsüz bir şekilde Hz. Peygamberin fiili üzerinden ayet-i kerime (Allah’ın hükmü) yargılanmaktadır. Demek ki, “Kuran’a uymayan hadisler sahih de olsa kabul etmeyiz” diyen “Kur’an İslamcıları/Kur’âniyyûn fırkası” (2), keyiflerine uymayan durumlardafasit kurallarını tersine işletip, kendi kendilerini inkâr da edebilmektedirler… Bu durum, bu tür fırkalarda dini bir samimiyetin olmadığının en bariz örneklerindendir. Dini usul ilimlerini hiçe sayarak, dinde gelişigüzel ahkam kesenlerin, böylesi traji-komik durumlara düşmeleri elbette yadırganacak değildir.

 

Burada yadırganacak asıl hadise şudur:

 

“Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı” makamındaki Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Peygamber Efendimize yakıştıramadığını Allah’a nasıl yakıştırırsınız” sloganı ile dizide yer verilen bu sözleri ve buna ait linki İlahiyat Fakültesi Facebook’unda öğrencileri için paylaşması, yadırganacak asıl hadisedir. Bir dekan, tenkit etmek şöyle dursun, öğrencileri için bu senaryoyu sitayişle paylaşmakla yukarıda anlatılan dini sakıncaları da öğrencilerine öğütlemiş olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde sarfettiği ifadelerine açıklık getirmesine rağmen, o ifadeleri cımbızlayarak suiistimal eden bazı çevrelerce yapılması istenen dini güncellemenin veya zamana göre yapılması gündeme geleniçtihatların bu düşüncedeki ilahiyatçılara tevdi edilmesi durumunda doğabilecek vahameti varın siz düşünün!..

 

Ali Köse’nin aynı platformda paylaştığı “TARİKAT-I MUHAMMEDİYE” başlıklı çarpık yazıdaki vahametleri de önümüzdeki günlerde yayınlayacağız inşallah!

 

Unutmayalım ki bazen, dindar görüntüyle dine verilecek zararı, başka hiçbir yapı veremez!..

 

23.03.2018

Dr. Ahmet GELİŞGEN

 

www.ahmetgelisgen.com

 

 

(1) Ali Köse’nin yazımıza konu paylaşımı aşağıdadır:

(2) Kur’âniyyûn fırkası için bkz.

 

https://www.ahmetgelisgen.com/Makale-Detay.aspx?ID=161#2018032399

 

https://www.ahmetgelisgen.com/Makale-Detay.aspx?ID=167#20180323105

 

http://www.ahmetgelisgen.com/Makale-Detay.aspx?ID=162#2018032384

 

 

Bu haber 454 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK! GÖRMEZ’İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim