ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 1

Toplam Tekil: 450686386
Toplam Çoğul: 685583228
FÂSIK ÖVÜLDÜĞÜNDE ALLAH (C.C.) GAZAB EDER, ARŞ TİTRER!

FÂSIK ÖVÜLDÜĞÜNDE ALLAH (C.C.) GAZAB EDER, ARŞ TİTRER!

Tarih 02 Nisan 2018, 15:36 Editör Yönetici

FÂSIK ÖVÜLDÜĞÜNDE ALLAH (C.C.) GAZAB EDER, ARŞ TİTRER!


“إِذَا مُدِحَ الْفَاسِقُ غَضِبَ الرَّبُّ عَزَّ وَجَلَّ, وَاهْتَزَّ الْعَرْشُ.”

“=Fasık övüldüğü zaman Allah (c.c.) gazab eder, arş titrer.”[1]

Hadisin Kaynakları

1)Tebrizî, Mişkâtü’l-Mesâbîh, I/260, No: 4859 (Beyhaki, Şuabü’l-Îmân, IV/230, No: 4886’dan naklen).

2)Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, I/105, No: 275. (Aclûnî, hadisin, Taberâni ve Hakim’in, Üsame’den zayıf senetle rivayet edildiğini belirtmiştir. Buna göre, hadisi güçlendiren şahitleri var demektir.

Aşağıda sitede de belirtildiğine göre, İbnAdiyy, hadisin şahitlerinin ve sahih isnadlarının olduğu belirtilmiştir.[2]

Hadisin Şerhi

Hadis-i şerifin şerhinde şöyle denilmektedir:

“إذا أثنيت على الفاسق أقررته على فسقه، وأعطيته إشارة، قال لك: نحن مضطرون، الفاسق دائما عنده حالة قلق، حالة عدم توازن، فطرته تعذبه دائما، فإذا لقي مؤمنا، وطمأنه وأثنى على عمله، وأقره على انحرافه أو على تقصيره هذا المؤمن يكون قد غشّه، وورطه ودفعه إلى مزيد من هذا العمل، فلذلك ذو الوجهين لا يكون عند الله وجيها، وذو اللسانين لا يكون عند الله وجيها.[3]”

“Fasığı övdüğün zaman dolaylı olarak onunfıskınıonaylamış olursun. (Halbuki)fâsık, daima bir endişe ve dengesizlik içerisindedir. Onun fıtratı/vicdanı ona daima azap verir.Bu duygular içerisindeki bir fâsık, bir müminle karşılaştığında, o mümin onu mutmain edip fiilini överse, fâsıktaki sapmayı ve kusuru kabullenmiş, bu davranışıylada onu aldatmış ve onu (manen) zora sokmuş olur. Bu tutum,elbettefâsığınfıskını artırmasına sevk edecektir. Müminin, fâsıkkarşısındaki bu yanlış tutumu, Allah katında kabul edilmeyen bir iki yüzlülük ve iki lisanlılıktır!”[4]

Kısaca izah etmek gerekirse

Hayatında imansızlık, haram ve günahlar bulunan kişi,dini literatürde“fâsık” olarak isimlendirilmiştir. İmansızlık, büyük günah işlemek, dini emir ve yasaklara riayet etmemek, ayrıca, küçük günahlarda ısrar etmek, “fısk” veya “fusûk” olarak tanımlanmıştır. Kısaca “fısk” Allah’a itaatsizlik demektir.[5]Fâsığı methetmek, onun işlemekte olduğu günahları veya imansızlık halini kabul etmek anlamına gelir. Yukarıdaki hadis-i şerifte belirtildiğine göre, fâsığı öven kişi veya topluma Allah Teâlâ gazap eder ve bu iki yüzlülükten dolayı arş titrer. Allah’ın gazab ettiği kişi veya toplum, O’nun rahmetinden mahrum kalır. Allah’ın rahmetinden uzak olan bir kişinin basireti yok olacağından artık o kişi, hayırla şerri,iyi ile kötüyübirbirinden ayırt edemez hale gelir. Bu durumdaki bedbaht bir şahsın ise, iyilik yapıyorum zannıyla kendisini kötülüğe sevkedeceği hususu,izahtan varestedir.

Fâsığı methetmeyi zemmetmek şöyle dursun, Kur’an ve sünnet, fıskave fâsığakarşı daima tavır almayı, kötülüğü engellemeyi emretmiştir. Aksi halin ise bela ve musibetlere sebep olacağını haber vermiştir.[6]Hatta, günah işlenen ortamda bulunmayı dahi yasaklamıştır.[7]

Cenâb-ı Hakk, bizleri rahmetinden uzak etmesin; imansızlık tehlikesinden ve günahlardan korusun;rızasına muvafık ameller nasip etsin; hayrı ve şerri ayırt edebilen basiret sahibi kullarından eylesin!

18.02.2018

Dr. Ahmet GELİŞGEN

www.ahmetgelisgen.com[1]Tebrizî, Mişkâtü’l-Mesâbîh, I/260, No: 4859 (Beyhaki, Şuabü’l-Îmân, IV/230, No: 4886’dan).Bkz.Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, I/105, No: 275.

[4] http://www.nabulsi.com/blue/ar/te.php?art=3277

[5]Tahânevî, KeşşâfüIstılâhâti’l-Fünûn, III/447; Elmalı’lı, Hak Dini Kur’an Dili, VI/4460, 4461.

[6]Âl-i İmran, 3/104, 110; Mâide, 5/79; A’râf, 7/165, 166; Hûd, 11/116; İsrâ, 17/16;  Hac, 22/41; Lokman, 31/17; Müslim, İman, 78, Ebu Davud, Salat, 32; Melâhim, 16; Nesâî, İman, 17; İbnMace, İkâme, 155; Tirmizi, Fiten, 9; Ahmed, II/163, 190; III/487; IV/388, 390, 391; vd.; İbnHişâm, Siret, IV/661; Elmalı’lı, Hak Dini Kur’an Dili, IV/2836.

[7]Nisa, 4/140; En’am, 6/68.

Bu haber 474 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

MİSYONER MESAJLARINA DİKKAT!.

MİSYONER MESAJLARINA DİKKAT!. MİSYONER MESAJLARINA DİKKAT!.

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim