ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 1

Toplam Tekil: 423784117
Toplam Çoğul: 651783799
GÖRMEZ VE ERUL,

GÖRMEZ VE ERUL, "CİBRİL HADİSİ"NİN PROBLEMLİ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR!

Tarih 06 Kasım 2017, 00:33 Editör Yönetici

GÖRMEZ VE ERUL, "CİBRİL HADİSİ"NİN PROBLEMLİ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR!

GÖRMEZ VE ERUL, “CİBRİL HADİSİ”NİN PROBLEMLİ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR!

İmanın ve İslam’ın şartlarını sıralayan, ayrıca “ihsan”ı tarif eden ve bazı kıyamet alametlerinden söz eden Cibril hadisi, başta Buhari ve Müslim olmak üzere pek çok muteber kaynakta yer almıştır. Bu haliyle hadis, her şeyden önce müttefekun aleyh bir hadistir.1

Ne var ki Mehmet Görmez, Cibril hadisinin rivayetlerinin farklı lafızlarda olduğunu beyan ederek, bu hadisin sorunlu olduğuna işaret etmektedir.2 Halbuki, Cibril hadisinin rivayetleri Buhârî ve Müslim’den ibaret değildir.

Kettani, Ebu Hureyre, Hz. Ömer, Ebu Zerr, Enes, İbn Abbas, İbn Ömer, Ebu Amir Eşari ve Cerir b. Abdullah (r. anhüm) olmak üzere sahabeden 8 tarikten rivayet edildiğini haber vermektedir. Nitekim hadisin başında, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in, “insanların arasında otururken aniden bir adamın (Cebrail a.s.’ın) geldiğinin” belirtilmesi, olaya kalabalık bir sahabe topluluğunun şahit olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla Cibril hadisi, mütevatir bir hadistir.3

Aynı bağlamda Bünyamin Erul da Cebrail (a.s.)’ın da hadis uydurmaya alet edildiğini ifade ederek şunları söylemektedir:

“Uydurmacılar, arzularını daha güçlü ve etkili kılabilmek için en komik ve yalanlarını dahi, Cibril’i indirerek, Hz. Peygamber’e göndererek söyletmişlerdir. Tabii ki bu, Allah’a, Cebrail’e, Hz. Peygamber’e ve başta sahabe olmak üzere isnad edilen kimselere yapılmış iftiradan başka bir şey değildir.”4

Erul, bu sözlerini Cibril hadisine mahsus olarak söylememektedir. Ancak konunun başında örnek olarak ele aldığı Cibril hadisi hakkında tezkiye eden veya bu hadisi istisna kılan bir ifadeye de yer vermemektedir.5 Dolayısıyla eleştirinin genelliği, Cibril hadisini de kapsamaktadır. Özellikle, “Cebrail’in de hadis uydurmaya alet edildiğinden” temas edilen bir konuda, başta özel olarak Cibril hadisinin örnek olarak özetlenmesinden sonra, genel bir ifade ile “Cebrail”e iftira atıldığından söz edilmesi, iman ve İslam’ın temelini anlatan ve mütevatir kabul edilmesi dolayısıyla sahihliğinde hiçbir şüphe bulunmayan Cibril hadisini, sözde şüpheli hale getirmektedir…

11.06.2017

Dr. Ahmet Gelişgen1 Buhârî, İman, 37; Müslim, Îmân, 1 (1,5,7).

2 Görmez, Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metedoloji Sorunu, s. 197; Bünyamin Erul, Sahabenin Sünnet Anlayışı, TDV Yayınları (1996 İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü), Ankara, 2014, s. 216-218.

3 Kettânî, Nazmü’l-Mütenâsır mine’l-Hadîsi’l-Mütevâtir, s. 30. Bkz. Suyûtî, el-Ezhâru’l-Mütenâsira fî Ahbâri’l-Mütevâtira, s. 8.

4 Erul, Sahabenin Sünnet Anlayışı, s. 218.

5 Erul, Sahabenin Sünnet Anlayışı, s. 216.

Bu haber 1422 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK! GÖRMEZ’İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim