ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 0

Toplam Tekil: 423784044
Toplam Çoğul: 651783667
DİYANET YÖNETİMİ MATURİDİ ÇİZGİSİNDE ÖYLE Mİ?

DİYANET YÖNETİMİ MATURİDİ ÇİZGİSİNDE ÖYLE Mİ?

Tarih 26 Mayıs 2017, 23:45 Editör Yönetici

Diyanet kadrosu hakkında bazı bilgiler..

(Watsap grubunda, "Diyanet (yönetimi) Maturidilik Çizgisine vurgu yapıyor" iddiasına karşı yazılmıştır)  

Görmez, Özafşar, Bünyamin Erul ve Bardakoğlu, yeni atanan Bşk Yard Yavuz Ünal da, geçmiş İslami İlimleri, dolayısıyla Maturudiliği, Eşariliği ve diğer ameli  4 mezhebi de kökünden kürüyüp atmaya çalışan bir zihni yapıya sahiptirler. Bu konuda her birinin çok sayıda sunum, makale ve söylemi vardır. Bunların, Maturidiliğin tırnağına bile toleransı yoktur. Diyanetteki görevleri esnadında da bu görüşleri istikametinde çalışmışlardır. Maturidi ve Eşariliği, eski dini bilgi sistemi adıyla, Diyanete ait bir kitapta (İslam Giriş, Evrensel Mesajlar, s s. 615) "köhnemiş" ve "köhneleştirici" olarak niteleyen yazılar yazdırmışlardır.

Bunların icraat ve fikirleriyle ilgili elimizde belki 5000 sayfa düküman vardır. En az 500 sayfa da yazı yazmışımdır. 250-300 sayfalık özetin özeti bir kitabım da hazır sayılır.

Bunların, haysiyetlerini daha fazla alt üst edecek yazı ve çalışmaları ortaya çıkmadan çekip gitmeleri, kendi menfaatlarınadır. Yoksa böyle giderse, bu kurumdan ayrılınca  sokağa çıkamazlar. İyiliğiniz olacaksa bu savunduğunuz adamlara, onlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Özafşar, "eski kitapları önce tek tek ele almalıyız, sonra da bunları bir bir tüketmeliyiz" diyor. Ne Maturidiliğinden bahsediyorsunuz siz?.. Eski kitaplar dediği,  Kuran Sünnet'ten süzülen Maturidi ve Eşari temelli, İslami ilimlere ait hazinemiz.

"Hadisler Sahabenin uyduruğudur", "sünnet bize bir model olarak gelmemiştir", "Kuran'ı anlamanın önünde en büyük engel sünnettir" diyen adamlar, Kuran'ın Allah kelamı olmayabileceği ve her şeyde delil olmayacağı konusunda TDV'ye bağlı birimlerde kitaplar yayınlayanlar, aynı bağlamda bahse konu birimler aracılığıyla sempozyum düzenleyenlerin, Maturidilikle ne ilintisi olabilir acaba?

Çok garip ve tutarsız bir iddia!..

Bu yaklaşım, olsa olsa, son günlerde zora düşen bidat fikirlerin, altın tas içerisinde sunulma denemesidir.

Onlarla ilgili ileri sürdüğümüz gerçeklere, onların fikirdaşları değil, çıksınlar kendileri cevap versinler! Kuru kuruya onları tezkiye etmeye çalışanlar, dostlarını daha çok yıprattıklarının farkındalar mı acaba? Böyle dost düşman başına, demiş büyükler!

Bizim derdimiz, şahısları yıpratmak değil, Diyanet gibi nezih bir kurumu kurtarmak, Koca bir devlet kurumunun basamak yapılması suretiyle bidat fikirlerin millete telkin edilmesine son vetmektir. Nitekim aynı fikirleri savunan  dışardaki teologlarla, kamuya zararları olmadığı sürece uğraşmayız.
 
Sizden, jüri huzurunda kendileriyle bunları konuşacağımız bir açık oturum da istedim. Haberinizi bekliyorum. 

26.05.2017/12:05

Dr. Ahmet GELİŞGEN

Bu haber 6484 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK! GÖRMEZ’İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim