ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 3

Toplam Tekil: 422369136
Toplam Çoğul: 649851752
HÜVE'L-BÂKÎ

HÜVE'L-BÂKÎ

Tarih 20 Aralık 2017, 09:48 Editör Yönetici

"HÜVE'L-BÂKÎ" HAKKINDA...

HÜVE’L-BÂKÎ (هو الباقى)[1]


Osmanlılardan günümüze kadar, kabirlerin baş ucuna dikilen taşlara yazılması adet haline gelen ve Allah’ın ebediliğini dile getiren bir ifadedir. “Ölümsüz ve ebedî olan sadece O’dur anlamına gelir.” İfadede yer alan “O” anlamındaki “hüve” kelimesi, Allah hakkında kullanılmıştır.

Allah’ın güzel isimlerinden olan “bâkî” kelimesi ise, sonu olmayan anlamına gelir. Allah’ın zâtî sıfatlarından “bek┠sıfatı da aynı anlamadır. Kuşkusuz, Allah’ın varlığının bir başlangıcı olmadığı gibi, sonu da yoktur. Çünkü bekâ sıfatı, başlangıcı olmamak anlamına gelen kıdem sıfatının zorunlu bir sonucudur. Kıdemi sabit olanın bekası da vacip olur. Bu durum, başlangıcı olmaması dolayısıyla Allah’ın, yaratılan değil yaratan olduğu sonucunu da beraberinde getirir.

Yukarıdaki anlamıyla “hüve’l-bâkî”, bir yandan insan için ölümün kaçınılmazlığını, ölüm karşısında onun çaresizliğini ve dünyada işlenen her türlü amelden dolayı ahirette herkesin sorgulanacağını ifade ederken, diğer yandan da Allah’ın ebedililiğine ve varlıklar üzerindeki egemenliğine işaret etmektedir. “Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ve şer ile deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz” (Enbiyâ, 21/35) ve “yer üzerinde bulunan her canlı yok olacaktır. Ancak büyüklük ve ikram sahibi Rabbinin zâtı bâkî kalacaktır” (Rahmân, 55/26-27) âyetleriyle Kur’an, bu hususa ışık tutmaktadır.

“Hüve’l-bâkî” ifadesi ile aynı zamanda, “veren de O’dur, alan da O’dur, O’ndan geldik, O’na döneceğiz” gerçeğiyle, ölü yakınlarının tesellisi de amaçlanmaktadır.

16.12.2017

Dr. Ahmet GELİŞGEN

 

[1] 2006 yılında DİB tarafından istenen takvim yazımızdır.

Bu haber 428 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR. AHMET GELİŞGEN

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi

Ahmet Gelişgen Hoca Diyanet'e Geri Dönüşü - Takdiri İlahi Gelişgen hoca kendisine birçok haksızlıkların yapıldığı kuruma geri döndü..

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

GÖRMEZ'İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK! GÖRMEZ’İN SÖYLEMLERİYLE, BAZI EYLEM VE YAZILARI ARASINDAKİ TUTARSIZLIK!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim