ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

Aktif Ziyaretçi: 1

Toplam Tekil: 432818189
Toplam Çoğul: 663087295
İbn-i Teymiyeci hocalara dikkat!

İbn-i Teymiyeci hocalara dikkat!

Tarih 28 Mart 2016, 13:18 Editör

Kendinizi itikadi olarak tehlikeye atmayın..İsimlere bir göz atalım. Resimdekiler için soldan başlayarak;


1- Hasan el Benna

2- Seyyit Kutup
3- Nureddin Yıldız
4- Alparslan Kuytul
5- Ubeydullah Arslan ve diğerleri..

Asırlardır devam ede gelen İbni Teymiye fitnesi her zaman olduğu gibi asrımızı ve zamanımızı da içine alan korkunç bir vehamettir. Zamanımızda da bazı hoca kılıklı din yobazları tarafında kısa akıllarını ölçü alarak devam etmektedir. Bu saydığımız ve sayamadığımız isimlerin makalelerinde ve çeşitli videolarında ibni teymiyeci olduklarını gizliyemiyor ve onu ölçü aldıklarını dile getiriyorlar. 


Ehli sünnet alimlere gelince dil uzatmaktan utanmayan sıkılmayan, şakşakçı hocalar kendi zamanın süper sapık ve alimlerde zındık olarak nakledilen ibni teymiyeyi göklere çıkarması manidar değildir midir? İbni teymiyeci olmak ne denli zararlıdır, bunu öğrenmek için önce ibni teymiye denen zındık nasipsizi Ehli sünnet alimlerin kaleminden öğrenmek lazımdır. Şimdi, İbni teymiye kimdir bakalım?


İbni Teymiyye kimdir?

Hanbelî fıkıh ve hadis âlimi iken mezhepsiz oldu. Ehl-i sünnete uymayan yazılarından dolayı Mısır’da iki defa hapsedildi. 

İslam âlimleri buyuruyor ki:
Allahü teâlânın, sapıtmasına ilmini sebep ettiği kimsedir. (İbni Hacer-i Mekkî)
Arş kadîmdir diyor. (Akâid-i Adudiyye şerhı)

Kitab-ül Arş onun en çirkin kitaplarındandır. Ona şeyhulislâm diyenin kâfir olacağını söyleyen âlimler vardır. (İmâm-ı Sübkî)

İbni Teymiyyeye uyanın malı ve canı helâldir. (Mirâtül-cenân, Nebrâs hâşiyesi)

Kitab-ül Arş isimli eserinde, “Allah Arş’ın üzerinde oturur, kendisi ile beraber oturması için Resulullah’a da yer bırakır.” diyor. (Keşfüz-Zünun)

Şam Camii’nin minberinden inerken “Allah gökten yere, benim indiğim gibi iner” dedi. (İbni Battuta)

Essırât-ul-müstekîm kitâbında, ibni Abbas gibi büyük sahabîlere kâfir demiştir. (Keşfüzzunûn)

(Kazâ namazı kılmak lâzım değildir) derdi. Halbuki dört mezhepte de farzdır.

Abdürrâzık paşa diyor ki, (Vehhâbîlik, bir bakımdan ibni Teymiyye’ye bağlı olduğu gibi, son asrın müceddidi denilen Abduh’daki dinde reform fikirleri de, ibni Teymiyye’ye bağlıdır.)

Cehennem azabının sonsuz olmadığını söylerdi. Kâfirlerin Cehennemde sonsuz kalacaklarına dair birçok ayet-i kerime vardır. (Bekara 81, Ahzab 65, Fussilet 28, Zuhruf 74)

Ömer çok yanılmıştır diyerek, İmam-ı Ahmedin bildirdiği (Allahü teâlâ, doğru sözü, Ömer’in dili üzerine koymuştur. O hiç yanılmaz) hadis-i şerifine karşı gelmiştir. Eshab-ı kiramın çoğu, ictihad ile anlaşılacak işlerde yanılmış olsa da, onların yanılmaları, ictihadi mesele idi. İctihadda müctehidin yanıldığı bilinemez. Çünkü ictihad ictihad ile nakzedilmez. Bunun için, müctehid olan o büyükler tenkit edilemez. Dört mezhebin ictihadları farklı olduğu halde, benimki doğru diyerek biri ötekini tenkit etmemiştir.

Sadreddin-i Konevi, İbni Arabi hazretleri gibi tasavvuf büyüklerine de saldırmıştır. “Gazalî’nin kitaplarında uydurma hadis dolu” derdi. (Hadika)

İmam-ı Şaranî hazretleri buyuruyor ki: (İbni Teymiyye, tasavvufu inkâr eder, evliyaya, âriflere dil uzatırdı. Kitaplarını okumaktan, yırtıcı hayvandan kaçar gibi kaçmalıdır.) [Tabakat-ül-kübra]

Câmi’ul-ezherdeki hanefî âlimlerinden Muhammed Bahitin (Tathir-ül-füad min-denisil i’tikad) kitabı, (Et-tevessül-i bin-Nebî ve bis-Salihîn), (Şevâhid-ül-hak), (Cevahir-ül-bihar), (Seyf-ül-Cebbar) ve (Ta’lim-üs-sübyan) kitapları, İbni Teymiyye’nin dalalete düştüğünü vesikalarla ispat etmektedir.

İbni Battuta, ibni Hacer-i Mekkî, imâm-ı Sübki, kendi oğlu Abdulvehhab, İzzeddin bin Cema’a, Ebu Hayyan Zahirî, Zahid-ül Kevserî, Yusûf-i Nebhani, İmam-ı Şaranî, Ahmed bin Seyyid Zeyni Dahlan, Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi gibi nice âlimler İbni Teymiyye’ye reddiyeler yazmışlar, dalâlette olduğunu açıklamışlardır.

Şimdi böyle bir adamı (!) savunmak, yolundan gitmek, alim evliya görmek gaflet değilse, hainlik değil midir? 

Bütün Ehli sünnet alimleri İbni teymiyenin delalette olduğunu bildirmişlerdir. Müslüman, peygamber varsileri olan Hakiki alimlere mi itibar eder, yoksa dinden haberi olmayan hoca denen cahillere mi itibar eder? Elbette ben ehli sünnetim, diyen, Ehli sünnet alimlerine itibar etmelidir. 


İbni teymiyeci hocalardan ve sahte alimlerden sakınmalı, uzak durmalı..

Bu haber 18812 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
İBN-İ TEYMİYYE

İbn-i Teymiyye'yi Allâme Âlûsî Üzerinden Tezkiye Etme Çabası…

İbn-i Teymiyye'yi Allâme Âlûsî Üzerinden Tezkiye Etme Çabası… İbn-i Teymiyye'yi Allâme Âlûsî Üzerinden Tezkiye Etme Çabası…

İbn-i Teymiyye'yi eleştiren alimlerden bazıları

İbn-i Teymiyye'yi eleştiren alimlerden bazıları İbn-i Teymiyye'yi eleştiren alimlerden bazıları

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bilişim