ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

BİLGİLENDİRME:

Elbette altta ki isimlerin hepsini bir tutmuyoruz. Reddiye ve tenkit edilenleri bir kategori altında topladığımız için böyle uygun gördük.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GALERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

irangercegi.com

SİTEMİZE ZİYARETLER!

       
GÖRMEZ FİKİRLERİNDEN GERÇEKTEN DÖNDÜ MÜ?..

GÖRMEZ FİKİRLERİNDEN GERÇEKTEN DÖNDÜ MÜ?..

Tarih 30 Temmuz 2017, 22:57 Editör Yönetici

GÖRMEZ FİKİRLERİNDEN GERÇEKTEN DÖNDÜ MÜ?..


DİB Başkanı Sayın Görmez, Diyanet Dergisi Şubat/2017 sayısında, “İhtilafta en ağır husus kendi düşüncesini ‘indirilmiş din’, karşısındakinin fikrini ‘uydurulmuş din’ ilan etmeye kalkışmaktır" uyarısında bulunmuş. (http://www.diyanet.tv/mehmet-gormez-diyanet-aylik-dergisine-konustu/). Görmez’in bu sözlerinden kamuoyu, “uydurulmuş din” veya “indirilmiş din” yaklaşımlarının yanlış olduğu anlamını çıkardı. Bu durum, Görmez’in her yerde yayınlanmış bulunan “uydurulmuş din” suçlamasını andıran garip fikirleri karşısında güzel bir gelişmedir. Zira kamuoyunun anladığı cihetle Görmez, modernistletin/Fazlurrahmancıların veya Sünnet inkarcısı olan Kur'an İslamcılarının ortaya attıkları ve sosyal medyada yoğun bir şekilde işledikleri "uydurulmuş din" kavram ve anlayışının yanlış olduğundan söz etmiş oldu.

Ancak, Sayın Görmez'in bugüne kadarki akademik hayatında olsun, Diyanetteki görevi sürecinde icra edilen faaliyet ve yayınlarda olsun, yazıp çizdiği ve yapıp ettiği eylemleri, maalesef röportajında belirttiği fikirlerin aksine, “ılımlı İslam” veya “Dinler Arası Diyalog” faaliyeti olarak yorumlanabilecek bir mahiyet arz etmektedir. Birilerinin “uydurulmuş din” diye kötüledikleri yol, Hz. Peygamber (s.a.v.) ve onun ashabının yolunu takip eden çoğunluk ulemanın yolundan başkası değildir. Görmez ve ekibinin de Fazlurrahman çizgisinde sürekli olarak İslam alimlerinin yolunu ve İslami İlimleri kötülediklerini, ele aldıkları bütün yazılarında bu ilimlerin yok edilip yerlerine, çağa uygun yeni ilimlerin dikte edilmesi gerektiğini konu ettiklerini biliyoruz. Bu fikirlerini anlatan makale, kitap ve sunumları da halen yayındadır. İşbu durumda, Görmez’in, "uydurulmuş din" kavram ve anlayışının yanlış olduğu görüşünde olduğu hususu, zihinlerde ciddi kuşku uyandırmaktadır.

Diyanet yönetiminde yürütülen TDV; TDV bünyesinde faaliyet gösteren İSAM, 29 Mayıs Üniversitesi/Kuramer gibi kurumlardaki faaliyet ve yayınlarda da Görmez ve ekip arkadaşlarının görüşleri paralelinde kitaplar çıkartılmakta ve faaliyetler düzenlenmektedir.

“Âyinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” kabilinden, bir şahsın düşünce yapısını asıl tanıtan unsurun, faaliyetlerinin yanı sıra, kendi yayınladığı kitap ve makalelerin olduğu konusu şüphe götürmek bir gerçektir. Bir kimsenin, faaliyet ve eserlerinde ortaya koyduğu yapının aksine olarak, konjonktürel irad ettiği söylem ve demeçlerin ise, o kişinin gerçek düşünce yapısını yansıtmayacağı da açıktır.

Bu yaklaşımın aksine, Görmez, şayet fikirlerini değiştirdiyse, öncelikle bu değişikliği kamuoyuna ilan etmeli ve bu dönüşüne aykırı yazı, konuşma, makale kitap ve uygulama kabilinden ne varsa, bunların tamamını ortadan kaldırmalı ve önceki fikirlerinden vazgeçtiğini topluma duyurmalıdır. 

Selam ve dua ile Allah'a emanet olun. 

03.03.2017

Dr. Ahmet Gelişgen

DİB Başkanı Mehmet Görmez'in ılımlı İslam ve Dinlerarası Diyalog paralelindeki diğer bazı fikirleri için bkz. 

I. BÖLÜM


 

II. BÖLÜM


 

Bu haber 1825 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MEHMET GÖRMEZ

MUSA CARULLAH AFETİ VE MEHMET GÖRMEZ

MUSA CARULLAH AFETİ VE MEHMET GÖRMEZ MUSA CARULLAH GİBİ REFORMİSTİ TAKİP EDEN BİR HOCA!

GÖRMEZ, TABLO ÜZERİNDEN AYASOFYA ve PATRİKHANE İLİŞKİSİ

GÖRMEZ, TABLO ÜZERİNDEN AYASOFYA ve PATRİKHANE İLİŞKİSİ GÖRMEZ, TABLO ÜZERİNDEN AYASOFYA CAMİSİ'Nİ PATRİK'E "KİLİSE" MAHİYETİNDE HİBE EDİYOR!

(c) 2014 - 2016 Bu web sitemizle biz kesinlikle bir inanca ve kişilere saldırı yapmıyoruz. Bu tamamen inandığımız değerlere, inanca saldıran bir zihniyeti deşifre ve bilgilendirme amacıyla, kaynak ve yorumlara dayalı özgür ifadenin savunulduğu bir web sitesidir. Olmamasını düşündüğünüz sayfa ve nedenlerini bize göndermeniz halinde, değerlendirip gerekli işlemi yapacağımızıda buradan bildiririz. Kaynak göstermek şartıyla alıntılar yapılabilinir! Reddiyeler.com - Ehli sünnet itikadı üzerine yazılan faydalı yazılar..
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapı: MyDesign